New York

02.01.2018

  New York je jedno z najväčších a najnavštevovanejších miest sveta. Epicentrum moderného svetového umenia, hlavné mesto výhodných nákupov a gastronomické nebo. Má neobyčajnú atmosféru dvadsaťštyri hodín denne. Možno aj preto si vyslúžilo prezývku: Mesto, ktoré nikdy nespí. New York je kozmopolitný, hlučný a plný mrakodrapov. Rozprestiera sa v ústí rieky Hudson a tvorí ho 5 mestských štvrtí: veľkolepý Manhattan, ľudnatý Brooklyn, rôznorodý Queens, chudobnejší Bronx a zabudnutý Staten Island.

  Je mimoriadne obľúbený aj v očiach Slovákov. Lacné letenky do New Yorku najčastejšie kúpite z Prahy, Budapešti a Viedne. Priemerná dĺžka letu je približne desať hodín zvyčajne s jedným prestupom, prípadne dvoma. Priamy let do New Yorku pre Slovákov prevádzkuje letecká spoločnosť Austrian Airlines z Viedne. Slováci najčastejšie lietajú do New Yorku spoločnosťami Air France, American Airlines, British Airways, Lufthansa, Swiss International Air Lines a United Airlines.

Počasie

  Najpriaznivejšie počasie na návštevu New Yorku je v mesiacoch jún, júl, august a september, kedy priemerná teplota dosahuje 25°C. Najchladnejší mesiac je január a najviac zrážok padne v máji.

Víza do USA (ESTA)

  Pri cestovaní do USA už nepotrebujete vybavovať víza na americkej ambasáde, stačí vám vlastniť biometrický pas a mať elektronickú autorizáciu ESTA. O víza musia žiadať len tí, ktorí do USA cestujú na dlhšie ako 90 dní alebo idú do Spojených štátov pracovať, študovať či na výmenný pobyt. Taktiež všetci tí, ktorým nebola schválená autorizácia ESTA.

Jazyk

   Oficiálnym jazykom v USA je angličtina. V New Yorku sa hovorí približne 180 jazykmi a 40% obyvateľov mesta sa narodilo mimo Spojených štátov.

Mena

   Národnou menou je americký dolár, zameníte ho bezproblémovo na ktoromkoľvek letisku alebo v zmenárni na Slovensku i priamo v USA.

Čas v New Yorku

  New York sa nachádza v časovej zóne UTC -5. To znamená, že v New Yorku je o sedem hodín menej, ako na Slovensku.

Turistické atrakcie

  • Empire State Building - pozrite sa na dych vyrážajúcu panorámu mesta z vrchu 86 poschodového mrakodrapu
  • Statue of Liberty - navštívte a prezrite si slávnu sochu slobody
  • Time Square - vychutnajte si predstavenie na Broadwayi a prejdite sa po oslňujúcom námestí
  • Central Park - je jeden z najväčších mestských parkov na svete

Letisko v New Yorku

  • John F Kennedy International Airport - vzdialené 24 km od Manhattanu je najväčším medzinárodným letiskom v New Yorku. Verejnú dopravu zabezpečuje AirTrain, ktorý spojuje všetky terminály so stanicou metra
  • Newark International Airport - letisko, ktoré sa nachádza ďalej od letiska JFK Airport, preto je tam aj menej ľudí. Obsluhuje domáce ale aj zahraničné lety
  • LaGuardia Airport - je najmenšie z troch newyorských letísk, je však najrušnejším letiskom v New Yorku aj vďaka svojej skvelej polohe blízko Manhattanu